sun24haber

Just another WordPress.com site

Savaş suçluları nasıl yargılanıyor?

http://tr.euronews.net/ II. Dünya Savaşı’ndan bu yana adalet uluslararası bir konu haline geldi. Savaş suçluları artık sadece kurbanlarına karşı değil, tüm bir insanlığa karşı işledikleri suçlar için yargılanıyor. Peki, bu suçluları adalet karşısına çıkaran mahkemeler ne kadar etkili? Gerçekten objektifler mi?

Yayınımıza La Haye’den katılan, Eski Yugoslavya Uluslararsı Ceza Mahkemesi başsavcısı Serge Brammertz’e sorularınızı yönledirebilirsiniz.

Alex Taylor:

“İyi günler, sayın Brammertz. Bizimle olduğunuz için teşekkür ederiz.

Serge Brammertz:

“Merhaba”

Alex Taylor:

“Euronews seyircilerinin sorularını yanıtlamak için burada bulunuyorsunuz. I talk’da Brammertz’e ilk soru geliyor.”

Miriam, Belçika:

“İyi günler. Adım Miriam. Belçikalı’yım. Yasal olarak dünyadaki tüm suçluları yargılama hakkınız var mı? Peki insanlar size kişisel başvuru yapabilirler mi?”

Brammertz:

“Evet, Eski Yugoslavya Mahkemesi’nin eski Yugoslavya sınırları içindeki ülkeler üzerinde sınırlı bir yetkisi var. Bu yüzden, Güvenlik Konseyi tarafından, 1993 yılında, soykırım ve savaş suçlarının en büyük sorumlularını yargılamak ve eski Yugoslavya topraklarında insanlığa karşı işlenen suçlara karşı Uluslararası Mahkeme kuruldu.”

Alex Taylor:

“Size kimler başvurabilir? Bireyler mi, devletler mi?”

Brammertz:

“Hayır, aslında bu Güvenlik Konseyi’nin kurduğu bir mahkeme olduğu için Birleşmiş Milletler’e üye ülkelerin bu mahkemeyle birlikte çalışma zorunluluğu var. Ancak görevlendirme konusuna gelince… Davaları açan, hakimin karşısına getirilen davaların seçimini yapan ve ulusal hukuk makamlarına devredilmeleri konusunda da karar veren Savcılık bürosudur.”

Alex Taylor:

“Peki, Brüksel’den La Haye’e 2. sorumuzu alalım.”

Florence, Belçika:

“İyi günler, sayın Brammertz. Benim adım Florence. Belçikalı’yım. Brüksel’de oturuyorum. Size bir sorum olacak: NATO’nun finanse ettiği Eski Yougoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi gerçekten bağımsız mı? Sonuçta NATO’nun baskılarına maruz kalıyor mu?”

Alex Taylor:

“Kabaca, fazlasıyla batılı bir mahkeme değil misiniz? Geçmişte bu yönde eleştiriler oldu.”

Brammertz:

“NATO tarafından finanse edilmediğimizi söylemek yanlış olur. Biz, Güvenlik Konseyi tarafından kurulduk. Yani, Mahkeme’nin bütçesi Birleşmiş Milletler’den geliyor. Bu bütçe, her 2 yılda bir planlamaya tabi tutuluyor.

Bu, objektif bir kurum mu? Kesinlikle. Bildiğiniz gibi, 65 ülkeden hakimlerimiz, savcılarımız, hukukçularımız bulunuyor ve büyük bir çoğunluğu ulusal hukuk makamlarından ve mahkemelerinden geliyor. Tam bir bağımsızlık ve tarafsızlık ilkesiyle çalışıyorlar.”

Alex Taylor:
“Atamanızı kim yapıyor?”

Brammertz:

“Savcılar, Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri’nin önerisiyle, Güvenlik Konseyi tarafından atanıyor.”

Alex Taylor:

“Pekala. La Haye’den Serge Brammertz’e 3. sorumuzu alalım.”

Laurie, Fransa :

“Merhaba. Adım Laurie. Fransızım. Eski Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi, Amerikan askerlerini, Afganistan ve Irak’da işlediği suçlar için, hatta daha genel olarak Bush gibi devlet adamlarını, hiçbir delil olmadan bu ülkeleri işgal etmesi nedeniyle yargılayacak mı, diye sormak istiyorum.”

Alex Taylor:

“İşte, ilk iki soruyu tamamlayan yeni bir soru.”

Brammertz:

“Evet, başta da söylediğim gibi , aslında Eski Yugoslavya Mahkemesi’nin, eski Yugoslavya sınırları içindeki ülkelerde işlenen suçlar konusunda sınırlı bir yetkisi var.

La Haye’de, sürekli bir yargı makamı olan Uluslararası Ceza Mahkemesi bulunuyor. Bu mahkeme daha geniş bir yetkiye sahip ve Uluslararası Ceza Mahkemesi’ni kuran Roma Statüsü’nü imzalayan tüm ülkeleri kapsıyor. Güvenlik Konseyi’nin önerdiği ve naklettiği dava dosyaları konusunda yetkili. Sudan ve Libya durumlarında olduğu gibi…”

Alex Taylor:

“Sırada, yazılı olarak bize iletilen bir soru var: Hırvatistan’ın, Sırplara karşı işlenen suçları çözmek konusunda gerekeni yaptığını düşünüyor musunuz?”

Brammertz:

“Evet, bu konuda dikkat çekmek istediğim konu şu ki, önümüzdeki yıllarda hem Hırvatistan’da, hem Bosna Hersek’de hem de Sırbistan’da ulusal çapta soruşturmalar açılacak. Ben, önümüzdeki dönemde bununla mücadele edileceğini düşünüyorum. Önümüzde açılması ve takip edilmesi gereken binlerce dosya bulunuyor. Bu, gerçek bir meydan okuma ve birçoğu tabi ki Sırplara karşı Hırvatistan’da ve diğer birçok ülkede işlenen suçlarla ilgili.”

“Alex Taylor:

“Ancak Sırplar’a göre, bu davalar genellikle onlara karşı açılıyor.”

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: