sun24haber

Just another WordPress.com site

İran’da seçimlerin galibi Hamaney

http://tr.euronews.net/ İran’da cuma günü yapılan 9. dönem meclis seçimlerinde dini lider Ayetullah Ali Hamaney önemli bir başarı sağladı.

İran İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, 290 sandalyeli mecliste 225 üye ilk turda belirlendi. Kalan 65 sandalye için ilk turda en çok oy alan 130 aday ikinci turda yarışacak.Seçimlere katılım oranı yüzde 64 olarak gerçekleşti.

Seçimler sonucunda Hamaney taraftarları meclisteki sandalye sayısının yüzde 75’ine sahip oldu. Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad taraftarlarıysa, meclisteki sandalye sayısının sadece yüzde 7’sini ele geçirdi. Bu sonuç, Ahmedinejad için yenilgi olarak yorumlanıyor.

İran’da yönetiminin ekonomi politikalarındaki başarısızlığı ve enflasyon oranının giderek artması, Ahmedinejad’ın başarısızlığında en temel neden olarak gösteriliyor.
Ahmedinejad’ın bu hafta içinde meclis genel kuruluna gelip, başta yolsuzlukla mücadele olmak üzere yönetim politikalarının başarısızlığı konusunda kendisine yöneltilen soruları yanıtlaması bekleniyor.

İranlı uzman Emad Abşenasan’a göre, bu seçimlerin ardından Ahmedinejad’ın pozisyonu oldukça zayıfladı. ”Ahmedinejad hükümeti, bu sonuçların ardından kesinlikle meclisle işbirliğini artırmayı deneyecek. hükümet meclisle daha uyumlu çalışmak için çaba gösterecek. Aksi takdirde, meclisin hükümeti düşürme riski bulunuyor.”

Dini lider Ali Hamaney’in Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad arasındaki gerilim ilk kez geçen yıl nisan ayında su yüzüne çıkmıştı.
İran Cumhurbaşkanının İstihbarat Bakanı Haydar Moslehi’yi görevden almak istemesiyle başlayan krizde Ayetullah Hamaney, Ahmedinejad’ın kararını bozarak Moslehi’yi görevine iade etmişti.

Reklamlar

Bir Yanıt Bırakın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Log Out / Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: