sun24haber

Just another WordPress.com site

Jean-Luc Melenchon: Fransız aşırı solunun cumhurbaşkanı adayı

http://tr.euronews.net/ 22 Nisan ve 6 Mayıs’ta, Fransızlar cumhurbaşkanlarını, devletin başını, ülkenin en güçlü kişisini seçecek. Bu yarışın en solundaki aday Jean Luc Mélanchon, küresel mali krize ve sorumlularına savaş açtı. Sol Cephe’nin adayı, kendini Sosyalist Parti’nin solundakilerin haklarını korumaya adamış. Yani Komünistleri, Troçkistleri, hayal kırıklığına uğrayanları ve unutulanları… Lionel Jospin’in eski bakanı, büyük ses getiren seçim kampanyası ile uluslararası piyasaları, Avrupa’yı, spekülatörleri ve vurdum duymazları falakaya yatırmakta kararlı. Kesinlikle popülist olmadığında ısrar eden politikacı, aşırı sağcı aday Marine Le Pen’den nefret ediyor.

Peki bu kızgın adamı ne ayakta tutuyor?

İşte Faruk Atig’in hazırladığı Melenchon portresi.

Jean-Luc Melenchon, Avrupa milletvekili Eva Joly ile koyu bir sohbette. İki politikacının da cumhurbaşkanı adayı olması sık sık yaptıkları bu görüşmelere başka bir anlam katıyor. Aralarındaki en önemli fark Sosyalist Parti’nin kurucusunun seçimlerde iki haneli bir yüzde yakalamayı hedeflemesi. 2009’da Avrupa Parlamentosu’na seçilen politikacı, hali hazırdaki sistemi tarihe gömmek istiyor:

“Burada bulunmak çok moral bozucu. Bu parlamentonun yasa önerisi sunma hakkı yok. Yasama hakkı olmayan bu kurumun dünyada başka bir eşi yok. İç piyasalar ve vergi sistemleri üzerinde hiçbir hakkı yok. Yetkileri arasında bu konular bulunmuyor. Lizbon Antlaşması bu hakkı ona vermezken, zaten parlamentonun antlaşmayı değiştirme gibi bir hakkı da yok.

euronews :
“Bu antlaşmayı sevmiyor musunuz?

Jean-Luc Mélenchon:
“Hayır kesinlikle. Bu antlaşma Avrupa’yı öldürüyor. 2005’te bir anayasa metni önerildi ve ‘hayır’ dedik. Nicolas Sarkozy seçilir seçilmez bu metni aldı, kocaman bir makasla kesti, biçti. Sonra parçaları bir çantaya koydu, iyice çalkaladı sonra da masanın üstüne fırlattı. Parçaları bantadılar ve hadi imzalıyoruz dediler.”

Eski Troçkist, 1986’da Senato’ya seçildi. 2000’de dönemin Sosyalist hükümetinde bakanlık yaptı. Fakat kısa sürede Sosyalistlerle görüş ayrılıkları yaşadı. Sosyalist Parti’ye karşı gelip 2005’te Avrupa Anayasası tasarısına karşı bir kampanya başlattı. Strazburg’ta bu çarşamba Avrupa parlamenterlerini yüklü bir program bekliyor. Ajandadaki konulardan biri de ülkelerin istihdam politikaları. Saat 12:43… Melanchon oylamanın hemen ardından meclisten ayrılıyor. Saat sadece 12:52…

Neuhof mahallesine doğru yoldayız. Melanchon, sosyalist bir belediyenin girişimi ile sorunlu bölgelerde doktor açığını kapatmak için kurulmuş bir sağlık evini ziyaret ediyor.

Sağlık ve eğitim Sol Cephe Partisi adayının seçim programının en önemli konuları. Adayın iddialı projesinin adıysa ‘Önce İnsan’.

Doktorlarla kısa bir sohbetin ardından sıra adayın favori çalışmasında: En büyük düşmanı gördüğü aşırı sağcı aday Marine Le Pen’i yaylım ateşine tutmak:

“Kampanyasını mahvetmek istiyorum. Bu çok açık. Anlattıkları anlamsız ve saçma. Bir demans hastalığı. Bu bir küfür değil. Ama onda doğru olmayan bir şey var. Eğer birinin kendini tanımlayabilmesi için başkalarından nefret etmesi gerekiyorsa ona sadece bir psikolog yardım edebilir.”

Asgari ücretin 1700 Euro olması, emeklilik yaşının tekrar 60’a çekilmesi, lojmanlara el konulması, kısa süreli ve geçici sözleşmelerin yeniden düzenlenmesi. Strazburg’un merkezindeki bu cafede, ortam biraz daha sakin. Halk devriminin baş savunucusu, Fransa’nın son cumhurbaşkanı olmakta kararlı:

euronews:
“Neden adaylığınıza bu kadar hayranlık duyuluyor? Rüzgarın yön değiştirmesinden korkmuyor musunuz?”

Jean-Luc Melenchon:
“Ne başarıdan, ne de başarısızlıktan korkuyorum. Bu söylediğim her şey için geçerli. Solcu Cephe’nin programı, sistemle ve solla tüm bağlantıların kesilmesini hedefliyor. Bunun içinse diğer adaylardan beklediğini alamayan bir toplumda, bir çevre politikasının ve uluslararası finansal sistemlerden uzaklaştırılmış bir ekonominin yaratılması gerekli. Ben bir grubu peşime takıp gezinmiyorum. Mitinglerimde adımı haykırmıyorlar. Siyasi sloganlar atıyorlar.”

euronews:
“Avrupa Parlamenterliği, senatörlük ve belediye başkanlığı yaptınız.

Jean-Luc Melenchon:
“Belediye başkanlığı yapmadım.”

euronews:
“Başkan yardımcılığı, pardon.”

Jean-Luc Melenchon:
“Evet, evet belediye çok zor.”
euronews:
“Avrupa Parlamenterliği ve senatörlük yaptınız. Neden cumhurbaşkanı olmak istiyorsunuz?

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: