sun24haber

Just another WordPress.com site

Abhazya: Savaş ve göçlerle dolu bir tarih

http://tr.euronews.com/ Abhazya’da, Alexander Ankvab selefinin ölmesi üzerine geçen Eylül’de düzenlenen erken seçim sonunda Cumhurbaşkanı seçilmişti.

Bağımsızlığını 13 yıl önce ilan eden Abhazya’yı tanıyan ülkelerin sayısı son derece az. Bunların başında Rusya geliyor. Venezuela ve Nikaragua’nın yanı sıra bazı Pasifik Adaları da, başkenti Suhumi olan bu yönetimi tanıyor.

Uluslararası topluluğun geri kalanı Abhazya’yı Gürcü toprağının bir parçası kabul ediyor. 1931’e kadar özerk bir bölge olan Abhazya Stalin tarafından Gürcistan’a bağlanmıştı.

Sovyetler Birliği’nin dağılmasından sonra Gürcistan topraklarında kalan Abhazya’da ayrılıkçı hareket bağımsızlığını ilan etti. Ayrılıktan önce bu özerk cumhuriyette 550 bin kişi yaşıyordu. 1877 Türk Rus harbini takiben Müslüman Abhazlar’ın ezici çoğunluğu Osmanlı topraklarına sığınmıştı.1993’te o zamana kadar bu topraklarda yaşayan Gürcü nüfusun önemli bir bölümü de Gürcistan’a sığındı. Halen Abhazya’da yaşayan nüfus, Sovyetler Birliği’nin dağılma döneminin yarsından bile az.

Rusya günümüzde tıpkı Güney Osetya gibi Abhaz bağımsız yönetimine sahip çıkıyor. Uluslararası topluluk ekonomik ambargo uyguluyor. Abhazya sakinleri Rus pasaportu taşıyor ve para birimleri Rus Rublesi. Rusya bağımsız Abhaz devletini Kosova’nın Sırbistan’dan bağımsızlığını örnek göstererek tanımış bulunuyor.

2008’de Tiflis yönetimi Abhazya’yı ve Güney Osetya’yı bağımsızlıkçılardan geri almak üzere Ruslara karşı bir askeri harekat başlatmış, girişim başarısızlığa uğramıştı.

Gürcistan’ın 2008’de yenilgisi o tarihte Abhaz yönetiminin işine yaradı. Gürcistan’la sınır çizgisi üzerindeki Hodori Geçidi, Abhaz yönetiminin kontrolüne geçti. Geçit, Gürcistan topraklarının içine doğru uzanıyor ve olası bir yeni istila için doğal bir kapı oluşturuyor. 2008 krizinden sonra Rus birlikleri Gürcistan’ın bir bölümünden geri çekildi, ama Abhaz bölgesi Gürcistan’a iade edimedi.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: