sun24haber

Just another WordPress.com site

Brüksel’de Euro Bölgesi ekonomi bakanları toplantısı

http://tr.euronews.com/ Euro Bölgesi ekonomi bakanları Brüksel’de toplandı. Aylardır ekonomi görüşmelerinin baş maddesi olan Yunanistan gündemdeki ağırlığını gün geçtikçe İtalya, Portekiz ve İspanya’yla paylaşıyor.

Toplantıdan birkaç gün önce özel fonlarla tahvil takasındaki asgari hedefin tutturulması sonrasında, Yunanistan Ekonomi Bakanı Evangelos Venizelos basının karşısında daha rahat görünüyor:

“Ben tahvil takasına genel bir katılım olacağından ümitliyim. Program hedeflerinin uzağından şimdi tam uygulanması aşamasına gelebildik, bundan sonra da Yunanistan’ın yeniden geliştiğini göreceğiz.”

Toplantının bir diğer önemli başlığı da Avrupa İstikrar Fonu mekanizmasının desteklenmesi. Fonun başlangıçta belirlenen 500 milyar Euroluk hacminin 750 milyar Euro’ya çıkarılmasına yükün önemli kısmını üstlenmesi beklenen Almanya’nın muhalefeti henüz aşılabilmiş değil.

Yunanistan dosyası artık Avrupalı bakanlar için daha istikrarlı bir dosya gibi görünüyor ancak aşılması çok güç olan ekonomik daralma ve yaklaşan erken seçimler Yunanistan ve dolayısıyla da Euro Bölgesi ekonomisi için çok da uzun süreli bir rahatlama vaadetmiyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: