sun24haber

Just another WordPress.com site

Orta Doğu yeniden kan gölü

http://tr.euronews.com/ Gazze Şeridi 2008’den beri en kanlı hafta sonunu yaşadı. Filistin’den fırlatılan roketlere İsrail, savaş jetleri ile misillemede bulundu.

Saldırı sırasında Filistin Halk Direnişi Komitesi adlı örgütün iki önemli ismi de hayatını kaybetti. İsrail, örgütün birkaç gün içinde kendisine karşı düzenlenecek bir saldırı hazırlığı içinde olduğundan şüpheleniyordu.

Bu haberin ardından gerginlik iyice artarken çatışmalar tüm hızıyla devam etti. Olaylarda onlarca kişi yaralanırken 20’den fazla Filistinli hayatını kaybetti. Fakat bu sayının daha da artmasından korkuluyor. Çünkü iki taraf arasındaki gerginliğin yerini bir ateşkese bırakması ihtimaline kısa vadede fazla şans tanınmıyor. Verilen demeçler barışın bölgeye uğramayacağını açıkca gösteriyor.

Israil tarafı kendisine yönelik saldırıları engellemek için düzenlediğini iddia ettiği misillemelere devam edeceğini belirtiyor:
“Benim politikam ve aldığım kararlar açık ve net: Bize saldırmayı planlayan, deneyen ya da şu anda bize saldıran herkese saldıracağız. Bu terör örgütlerini kökten yok etmek için çalışacağız.”

İslami Cihad’ın askerî kanadı bir ateşkesin mümkün olmadığı kanısında:

“Düşmanla yapılacak haklarımızı çiğneyecek hiçbir ateşkesin parçası olmayacağız. Halkımızın akan kanını dikkate almayan hiçbir ateşkese izin vermeyeceğiz.”

İsrail ile Gazze’nin kontrolünü elinde bulunduran Hamas arasında fiili bir ateşkes durumu bulunuyor. Ancak Hamas, kontrolü altında bulunmayan örgütlerin İsrail’e yönelik saldırılarına engel olamıyor.

Üstelik bazı uzmanlar Hamas’ın uzun süreli bir çatışmaya pek de sıcak bakmadığı kanısında. Bunun başlıca nedeni olarak Suriye ve Mısır gibi ülkelerin iç karışıklıklarından dolayı desteklerini çekmesi gösteriliyor. Her ne kadar Mısır taraflar arasında arabuluculuk rolü oynasa da karşılıklı nefret duygusunun artması engellenemiyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: