sun24haber

Just another WordPress.com site

Felix Baumgartner’ın 71,580 feet (21.800 metre) test atlayışı

Felix Baumgartner’ın 21.800 metreden test atlayışı

Avusturyalı ekstrem sporcu Felix Baumgartner, 21.800 metre irtifadan paraşütle atlayarak, serbest düşüşte ses duvarını aşma hedefinde ilk adımı attı.

Avusturya Salzburglu sporcu Amerika’da yapılan ilk denemenin ardından “Red Bull Stratos” adlı projenin facebook sayfasında yazdığı açıklamasında, “Hala çok heyecanlıyım, olup bitenleri kelimelerle anlatamam” dedi.

50 metre uzunluğunda helyum balonunun taşıdığı bir kapsülün içinde gökyüzüne tırmanan Baumgartner, 21.800 metre irtifada kendisini boşluğa bıraktı ve 3 dakika 33 saniye sonra New Mexico çölüne iniş yaptı. Avusturyalı sporcu, serbest düşüşü sırasında saatte 587 kilometre hıza ulaştı.

Baumgartner ve ekibi, bu ilk denemelerinde sıvıların, kanın buharlaştığı ve insan hayatını tehlikeye sokan 19 bin metre irtifa civarlarındaki “Armstrong sınırı”nı geçmeyi hedefliyordu. Bu irtifada sıcaklık sıfırın altında 60 derece santigrata yaklaşıyor.
Baumgartner ve ekibi Haziran’da yapmayı planladıkları bir sonraki denemede, ekstrem sporcunun 36 bin metre irtifadan atlayarak, serbest düşüş sırasında ses hızını geçen ilk insan olmasını hedefliyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: