sun24haber

Just another WordPress.com site

Joachim Gauck, Almanya’nın 11. Devlet Başkanı

http://tr.euronews.com/ Başkanlık Sarayı’na sadece Joachim Gauck değil, onunla birlikte Almanya’nın 70 yıllık yakın tarihi de adım atmış olacak.

Joachim Gauck, Almanya’nın kuzeyindeki Rostock kasabasında hayata merhaba dedi. Yıl 1940 idi ve dünya ikinci kere savaşıyordu.

Gauck ailesi için bu dönem çok acılı geçti. Donanmada kaptanlık yapan babası Sovyetler tarafından esir alındı. 1951 ile 1955 arası Sibirya’da hapsedildi.

Babasından dolayı Joachim’in içindeki Komünizm nefreti büyüdükçe büyüdü. Sistem yüzünden genç Gauck ne gazetecilik, ne de filozofi okuyabildi.

O da 19 yaşında ilahiyat fakültesine gitme kararı aldı. Böylece Doğu Almanya’da impoze edilen Sosyalist Marksizm’e karşı alternatif bir yol oluşturacaktı.

1967’de papaz oldu. Bölgenin en büyük şehri Rostock, Doğu Almanya’da idi ve bölgede tek bir kilise bile yoktu. Polonya’da Komünist devletle çatışma içinde olan kilisenin aksine bölgede Sovyet yöneticilerle din adamları arasında bir işbirliği yapılıyordu. Bu din adamlarının sloganı ‘Sosyalizm içinde Kilise’ idi.

Joachim Gauck bu duruma karşıydı. Kendi dini toplumunun dışında Lütherci Evanjelist kilisesine de katıldı. Kilise kongrelerinin düzenlenmesine ön ayak oldu.

Tam bir Komünizm karşıtı idi. Onu sürekli takip eden Doğu Almanya gizli polisi Komünizm karşıtı yanının düzeltilmesinin imkansız olduğunu belirtiyordu. Fakat teşkilat, Vaclav Havel’i inançlarından dolayı hapse atarken, onu göz altına bile almadı.

Hükümet karşıtı ilk vaazını Devlet Konseyi Başkanı Erich Honecker’in görevinden alınmasının ardından verdi. İnsan hakları savunucuları onu risk ortadan kalktıktan sonra ortaya çıkmakla suçladı.

Fakat ilerleyen haftalarda papaz politikaya atılmakta gecikmedi. Seçim kampanyasını istihbarat teşkilatında bulunan gizli dosyaları gün yüzüne çıkarmak üzerine kurdu. 1990’da düzenlenen ilk bağımsız seçimlerde milletvekili seçildi. Devlet Güvenliği Bakanlığı’nın ortadan kaldırılması için çalışmalar yaptı.

İki Almanya’nın birleştiği 3 Ekim’de haber alma teşkilatının arşivinden sorumlu federal komiserlerden biri oldu. Doğu Almanya’daki insan haklarını savunan 2 bin kişilik kurumun patronu oldu. Komünizm’e karşı verdiği savaş ve 2003’ten itibaren demokratikleşme sürecine olan katkıları yurt dışında da adının duyulmasını sağladı. Kendisini ‘demokrasiye yönlendiren bir profesör’ olarak tanımlayan Gauck, hiçbir siyasi partiye üye olmadı.

20 yıl önce eşinden boşanan Joachim Gauck, 10 yıl önce bir gazeteci ile yaşamaya başladı. Fakat çift evlenmedi.

http://www.youtube.com/watch?v=KpSyQ-n6oD8&feature=youtube_gdata

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

Bilgi

This entry was posted on Mart 18, 2012 by in Almanya'nın 11. Devlet Başkanı, Joachim Gauck.
%d blogcu bunu beğendi: