sun24haber

Just another WordPress.com site

Kony 2012 belgeseli hakkındaki tartışmaları sürüyor

http://tr.euronews.com/ İnternette merak ve heyecan uyandıran Kony 2012 adlı belgesel beraberinde tartışmaları da getirdi.

Bir sivil toplum örgütü tarafından hazırlanan belgesel şimdiye kadar 80 milyonu aşkın kişi tarafından izlendi.

30 dakikalık videonun mesajı ise kaçırdığı çocuk askerler ile tanınan Ugandalı savaş suçlusu Joseph Kony’nin, 2012’nin sonuna kadar yakalanmasını sağlamak.

Bölgesel uzmanlardan Emira Woods, belgeselin iyi niyetli olduğunu ama bazı çelişkileri de beraberinde getirdiğini belirtiyor:

“Genç Amerikalılar tarihi değiştirebilir ama bence bu artık kaderlerini kendi ellerinde tutan 21. yüzyıl Afrikalıları geri plana atıyor.”

Ugandalı gazeteciler ise filmin 10 yıl önceki görüntülerden oluştuğunu ve ülkenin artık farklı sorunlarının olduğunu belirtiyor.

Başbakan Amama Mbabazi ise belgeselin güzel bir adım olduğunu vurgularken eleştirmekten de geri kalmıyor:

“Video gerçekler hakkında tam olmayan bir görüntü veriyor. Bunu izlerseniz ve dinlerseniz Kony’nin hala Uganda’da olduğunu ve bir savaş içinde olduğumuzu sanırsınız. Herkesin bildiği gibi bu doğru değil.”

Uganda’nın kuzeyinde uzun dönem etkili olan Tanrı’nın Direniş Ordusu (LRA) adlı örgütünün kurucusu Kony’nin ülkeden ayrıldığı bilinirken sadece 300 kadar militanı kaldığı iddia ediliyor.

Söz konusu örgüt, asker ve seks kölesi yapmak için çocukları kaçırmakla, onbinlerce kişiyi öldürmek veya organlarını kesmekle suçlanıyor.

2005 yılında Uganda’dan çıkarılan Kony, berberindeki silahlı gruplarla birlikte halen orta Afrika ülkelerindeki ormanlık arazide saklanıyor.

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: