sun24haber

Just another WordPress.com site

16 sivilin katili Amerikalı asker hiçbir şey hatırlamıyor

http://tr.euronews.com/ Afganistan’da 16 sivili öldüren askerin avukatı, müvekkilinin olay anına ilişkin hiçbir şey hatırlamadığını belirtti.

Kansas’taki askeri üstte ilk yüz yüze görüşmeleri sonrası açıklama yapan John Henry Browne, bunun bir çok nedeni olabileceğini kaydetti.

Browne kaldığı otelin önünde, “O söz konusu akşamla ilgili her şeyi hatırlamıyor. Ama bu onun hafıza kaybı olduğu anlamına gelmiyor.” dedi.

38 yaşındaki Çavuş Robert Bales, 11 Mart gece yarısı bağlı bulunduğu askeri üsten çıkarak iki köyde, 11’i aynı aileden olmak üzere 9’u çocuk 16 kişiyi öldürdükten sonra kurbanlarını ateşe vermişti.

Çavuş Bales cuma gününden bu yana getirildiği Kansas eyaletindeki Fort Leavenworth askeri üssünde hücrede tutuluyor.

Afganistan’da bir askeri üste Kuran yakılması sonrası yaşanan bu kanlı olay, ülkede NATO’nun Uluslararası Güvenlik Yardım Kuvveti’nin (ISAF) misyonuna karşı tepkilerin artmasına neden olmuştu.

Afganistan Cumhurbaşkanı Hamid Karzai, ISAF güçlerinin köylerden hemen çekilmesini istemiş bu talep Washington’da şaşkınlık yaratmıştı.

*John Henry Browne sor davaların avukatı olarak tanınıyor*

John Henry Browne, kanundan kaçtığı iki yıl zarfında çaldığı uçaklar nedeniyle dünyada ilgiyi üstüne çeken Colton Harris-Moore’un avukatı olarak biliniyor.

Haris-Moore, soygunlarını çıplak ayakla yaptığı için ABD’de ‘Barefood Bandit” (Çıplak Ayaklı Eşkıya) takma adıyla tanınıyor.

ABD’de Barefoot Bandit’in avukatı olarak ün kazanan Browne, daha önce de 3-4 kez askeri davalara girdi.

*Asker stres bozukluğu yaşıyor olabilir*

ABD’de ruh sağlığı uzmanları, Afganistan’da 16 sivili katleden Amerikalı askerin Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB) yaşıyor olabileceğini açıkladı.

Harvard Üniversitesi’nden psikiyatrist Roger Pitman, askerin olaydan bir gün önce arkadaşının bacağının kopmasına tanık olduğunu belirterek, bu tür bir travmanın psikolojik bir krizi tetikleyebileceğine işaret etti.

Pitman, sevdikleri insanların ölümüne ya da ağır bir biçimde yaralanmasına tanık olan kişiler arasında “kör öfke” olarak bilinen durumun yaygın bir biçimde görüldüğünü söyledi.

Öte yandan askerin avukatı, müvekkilinin Afganistan görevini istemediğini, buna karşın Aralık ayında bu ülkeye gönderildiğini ileri sürmüştü.

Daha önce Irak’ta görev yapan asker, yol kenarına yerleştirilen bir bombanın patlaması sonucu meydana gelen trafik kazasında beyin sarsıntısı geçirmiş, daha sonra da bir başka patlamada ayağının bir kısmını kaybetmişti.

Çavuş Robert Bales’in 3 ve 4 yaşlarında iki çocuğu olduğu bildirilmişti.

euronews, aa

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: